Workshop Chairman

Ivan Ndip
Fraunhofer IZM, Berlin, (GER)

Program Co-Chairs

Christian Schuster
Technische Universität Hamburg-Harburg, (GER)

Marco Leone
Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg, (GER)

Standing Committee

Uwe Arz
Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Braunschweig (GER)

Flavio G. Canavero
Politecnico di Torino, Torino (ITA)

Hartmut Grabinski
Leibniz University Hannover, Hannover (GER)

Antonio Maffucci
University of Cassino, Cassino (ITA)

Michel S. Nakhla
Carleton University, Ottawa (CAN)

José E. Schutt-Ainé
University of Illinois, Urbana (USA)

Madhavan Swaminathan
Georgia Institute of Technology, Atlanta (USA)


Technical Program Committee

P. Aaen, Univ. Surrey (UK)
R. Abhari, McGill Univ. (CAN)
R. Achar, Univ. Carleton (CAN)
G. Antonini, Univ. L’Aquila (ITA)
W. Bandurski, Univ. Poznan (PL)
D. Becker, IBM (USA)
W. Beyene, Rambus (USA)
E. Bogatin, BeTheSignal (USA)
F. Broyde, EXCEM (FR)
P. Cloastre, Univ. Brest (FR)
D. De Zutter, Ghent Univ. (BE)
T. Dhaene, Ghent Univ. (BE)
A. E. Engin, San Diego State Univ. (USA)
J. Fan, Missouri S&T Univ. (USA)
B. Flechet, Univ. Savoie (FR)
P. Franzon, NC State Univ. (USA)
E. Griese, Univ. Siegen (GER)
S. Grivet-Talocia, Politec. di Torino (ITA)
P. Gunupudi, Univ. Carleton (CAN)
B. Gustavsen, SINTEF Energy Research (NO)
L. Jiang, Univ. of Honkong (HK)
D. G. Kam (KR)
S. Kochetov, BMW (GER)

J. Kim, KAIST (KR)
I. Maio, Politec. di Torino (ITA)
N. Masoumi, Univ. Teheran, (IR)
K. L. Melde, Univ. Arizona (USA)
D. Vande Ginste, Ghent Univ. (BE)
N. Van der Meijs, Univ. Delft (NL)
J. Niehof, NXP (NL)
C. Nwachukwu, ISOLA (USA)
A. Orlandi, Univ. L’Aquila (ITA)
E. Li, Inst. of High Performance Comp. (SG)
B. Ross, Teraspeed Consulting Group (USA)
E. Sicard, Inst. Nat. de Sciences Appl. de Toulouse (FR)
G. Sommer, Infineon, Munich (GER)
M. Tröscher, CST (GER)
X. C. Wei, Zhejiang Univ. (CN)
T.L. Wu, Nat. Taiwan Univ. (TW)
R-B. Wu, Nat. Taiwan Univ. (TW)
A. Weisshaar, Oregon State Univ. (USA)
T.M. Winkel, IBM, Boeblingen (GER)
W.-Y. Yin, Zhejiang Univ. (CN)
S. Zouhdi, Paris-Süd Univ. (FR)


Local Organizing Committee

R. Aschenbrenner, IZM – Co Chair
M. Creutzfeldt, MCC Agentur – Co Chair

S. Backhove, IZM
V. Becker, IZM
B. Curran, IZM
X. Duan, IZM
G. Fotheringham, IZM
M. Huhn, IZM
H. Pötter, IZM
D. Schmidt, IZM
C. Tschoban, IZM
G. Weigelt, IZM